Substancje zawarte w kosmetykach mogą negatywnie wpłynąć na płód w trakcie trwania ciąży. Przez ich stosowanie mogą wystąpić problemy z wagą urodzeniową dziecka, a w najgorszych sytuacjach poród może znacznie się przyspieszyć.

Substancje zakazane w trakcie ciąży

KosmetykiNiektóre ze składników kosmetyków są niezalecane w trakcie ciąży. Chodzi głównie o substancje o działaniu estrogennym. Szczególnie uważać należy na olej sojowy i wyciąg z soi, który jest częstym składnikiem mleczek do demakijażu, kremów nawilżających i płynów do kąpieli. W trakcie ciąży substancje estrogenne mogą wywoływać przebarwienia skóry.

Należy też unikać lakierowania włosów, malowania paznokci i intensywnego perfumowania się. Zawarte w przeznaczonych do tego celu kosmetykach ftalany mają negatywny wpływ na rozwój płodu. Stosowanie tych kosmetyków może zaszkodzić głównie chłopcom i zaburzyć proces spermatogenezy w ich organizmach. W żeńskich płodów ftalany mogą wywołać przedwczesne pokwitanie. Należy także unikać syntetycznych antyutleniaczy, takich jak BHT, BHA i parabeny, które to mogą mieć działanie toksyczne i rakotwórcze.

Bezwzględnie nie należy stosować takich substancji jak:

  • witamina A i jej pochodne: retinol i retinoidy - mogą doprowadzić do uszkodzeń płodu,
  • tetracykliny (kosmetyki przeciwtrądzikowe) - uszkadzają płód i działają toksycznie na wątrobę,
  • kwas salicylowy i jego pochodne (peelingi, kosmetyki przeciwtrądzikowe) - powodują wady wrodzone płodu i zaburzenia krzepliwości krwi u noworodka,
  • triklosan (mydła antybakteryjne, żele pod prysznic) - działanie rakotwórcze,
  • olejek rozmarynowy  - ma działanie poronne i wykazuje właściwości rakotwórcze,
  • olejek bergamotowy - ma działanie fototoksyczne i nasila występowanie plam pigmentacyjnych,
  • kwasy owocowe AHA (kremy do twarzy, peelingi) - powodują podrażnienia skóry i przebarwienia
  • fluor (płyny do płukania jamy ustnej) - wykazuje działanie toksyczne dla płodu

Podsumowanie zagrożeń

Z tego wszystkiego wynika, że szczególnie unikać powinno się przede wszystkim kosmetyków przeciwtrądzikowych, kosmetyków do opalania, lakierów do włosów i paznokci. Należy też wystrzegać się kosmetyków wyszczuplających i antycellulitowych z zawartością kofeiny i wyciągu z kasztanowca. Substancje te pobudzają ukrwienie ciała i mogą być przyczyna żylaków. Należy też unikać suplementów posiadających duże wartości witaminy A oraz olejków eterycznych, które mogą powodować poronienie i alergie. Substancje chemiczne z farb do włosów i środków ondulacyjnych mogą przenikać przez łożysko do dziecka.