Halloween, Andrzejki, a także inne, przebierane imprezy są świetna okazją do tego, aby przyozdobić swój dom w mrocznym stylu. Nie tylko dynie, trumny, tiule i czarne kolory, ale też poduszki z czaszkami, czy koce z takim motywem. Dlaczego w ogóle świętujemy takie obrzędy?

Halloween, Dziady, czy Samhain?

Halloween od niedawna przyjmuje się w Polsce i przede wszystkim jest ogromną frajdą dla dzieci. Słowiańskie Dziady nieco odeszły w zapomnienie, ale dzięki odrodzeniu grup rodzimowierczych nieco wracają do łask. Dość mocne w naszej tradycji jest nadal obchodzenie Andrzejek, czyli święta magii i wróżb. Każda z tych okazji jest dobra do świętowania w nietypowy sposób. Możemy wtedy zaszaleć i nieco pofantazjować ze stylizacją swojej własnej osoby oraz swojego domu. Halloween to święto duchów, którego geneza nie jest tak do końca znana. Według wierzeń wywodzi się od celtyckiego święta Samhain, które miało zwiastować koniec lata i początek zimnej pory. Wierzono wtedy, że zaciera się granica między tym co ziemskie, a co poza z tego świata. poduszki z czaszkamiWyznawano, że podczas tego dnia duchy, które odeszły w minionym roku, schodzą do ludzi, by mogły odkupić swoje winy. Palono dla nich ogniska, pozostawiano światło oraz jedzenie, by mogły się pożywić. Dokładnie w podobny sposób postępowano w naszych słowiańskich dziadach. Dziś poduszki z czaszkami, trumny, wydrążana dynia i lampiony są elementem zabawy halloweenowej, a nie dawnego rytuału znanego w krajach irlandzkich, celtyckich, nordyckich oraz słowiańskich.

Wieczór wróżb i magii

Andrzejki to wieczór wróżb, który obchodzimy z nocy z 29 na 30 listopada. Obchodzony jest w imieniny Andrzeja. Przyjęło się, że to ostatnia możliwość hucznej zabawy przed adwentem. To także wieczór z magią i przepowiedniami oraz oczywiście laniem wosku. To również sposobność, aby zaszaleć stylistycznie. Andrzejki to tajemnicze i magiczne święto, dlatego wielu dekoruje w tym czasie swój dom w sposób mistyczny. Kryształowe kule, poduszki z czaszkami, czarne pledy, świece i lampiony oraz – oczywiście – stół, na którym leżeć będą karty, klucz i wosk. Niegdyś wróżby Andrzejkowe miały charakter matrymonialny, służyły przepowiedniom o znalezieniu męża, ilości posiadanych dzieci. Później więcej w nich było przepowiedni, wróżenia z kart i zagwozdek nad przyszłym losem. To święto jest coraz huczniej obchodzone i tak jak Dziady, czy Halloween, staje się okazją do stylistycznej maskarady.