Rolety rzymskie – nowoczesne i estetyczne, ale…

Rolety rzymskie stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych rolet oraz firanek w miejscach, w których chcemy uniknąć zbytniego wrażenia zagracenia. Będą świetnie sprawdzały się w każdym rodzaju wnętrza, a często wybór materiału, wzoru, ale nawet sposobu składania rolety będzie wpływał na ostateczny wygląd pomieszczenia.

Jak wszystkie rozwiązania, również i rolety rzymskie mają swoje wady. Co istotne, to, co dla jednego jest zaletą, dla drugiego w wyjątkowych okolicznościach może być wadą. Porozmawiajmy więc o negatywnych stronach niektórych cech, które ogółem uważane są za zalety rolet rzymskich.

Materiał – piękny, ale…

Jak każdy materiał, również ten z rolet rzymskich wymaga regularnego czyszczenia. Zazwyczaj informację o tym, jak oczyścić roletę z kurzu i brudu podaje producent. Często może się zdarzyć się tak, że podstawowe czyszczenie to zbyt mało przy regularnych zabrudzeniach, np. dla osób mieszkających w centrum dużego miasta, przy ruchliwej ulicy. W takiej sytuacji trzeba zdejmować materiał rolety, a następnie prać go, suszyć i nakładać z powrotem na mechanizm. O ile wykonywanie tej czynności raz na jakiś czas nie wydaje się specjalnie problematyczne, o tyle przy jasnych roletach może być konieczne o wiele częściej. Jest jeszcze jedno „ale” – w przypadku wszystkich materiałowych rolet mówimy o dość sporej ilości osadzającego się kurzu. W przypadku zakładek kurz ma jeszcze więcej kryjówek, dlatego rolety rzymskie nie są polecane do domów, w których wymagany jest szczególny rygor higieny, np. w przypadku dzieci z astmą i alergią na roztocza kurzu.

rolety rzymskieBez ograniczeń, ale…

Teoretycznie rolety rzymskie nie nakładają na nas żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ich formę i wygląd. Możemy wybrać, w jaki sposób mają się zwijać i jak po zwinięciu wyglądać. Jednocześnie sprawa ta nie jest tak prosta. Na roletę rzymską trzeba mieć odpowiednią ilość miejsca. Jeśli montujemy ją nad ruchomą częścią okna, musimy pamiętać o zapasie nawet 30 cm, bo inaczej po prostu nie będziemy w stanie uchylić skrzydła okiennego. Co więcej, o ile opuszczona roleta rzymska nie zajmuje wiele miejsca i nie odstaje od ściany, o tyle podniesiona będzie już wymagała więcej przestrzeni, o czym warto pomyśleć w przypadku łuków ściennych i kilku okien obok siebie. I ostatnia sprawa – w przypadku okien bardzo szerokich czy bardzo wysokich roleta po prostu się nie sprawdzi. Chodzi tutaj nie tylko o jej wygląd, ale również fakt, że mechanizm nie jest na tyle wytrzymały, aby utrzymać dużą ilość materiału. W takim przypadku niezbędne będzie po prostu zakupienie np. dwóch rolet na jedno duże okno.

Zostaw swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *