Podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL), obniżając zły (LDL). Wykazuje się działaniem przeciwzapalnym, przeciwnowotworowym i przeciwgrzybicznym. O czym mowa? Oczywiście o właściwościach yerba mate, której napar największą popularnością cieszy się w Urugwaju, Brazylii czy Argentyny.

Walory zdrowotne i pobudzające

bombillaDlaczego warto wzbogacić dzień o yerba mate? Powodów jest wiele. I nie chodzi bynajmniej o wzrost energii wynikający z obecności kofeiny, teofiliny czy teobrominy. Ten niezwykle popularny w krajach Ameryki Południowej napój zawiera nieocenione pokłady witamin, takich jak: A, B1, B2, C i minerałów: mangan, potas czy magnez. Regularne spożywanie zwiększa koncentrację organizmu, wywierając dobroczynny wpływ na efektywność pracy umysłowej. Z kolei zawarta witamina B jest naturalnym antydepresantem, który poprawia nastrój, podczas gdy kwas chlorogenowy zabezpiecza przed stresem oksydacyjnym, prowadzącym do wielu chorób, jak nowotwory. Co więcej, yerba mate wspomaga odchudzanie, dzięki czemu jest mile widziana przez osoby dbające o linię. Może to wynikać z opóźnionego wchłaniania tłuszczu i metabolizmu cholesterolu.

Rodzaje

Błędne jest przekonanie, że yerba mate https://www.herbatkowo.com.pl/pol_m_Yerba-Mate-100.html  występuje pod jedną postacią. Otóż, odmian jest wiele.  Różnią się między sobą smakiem, ilością liści, intensywnością czy sposobem uprawy.

Wyróżniamy:

  • laborada con palo: przyrządzana z gałązkami
  • ostada: z pieczonymi liśćmi, dzięki czemu posiadają słodszy smak
  • sin palo: bez gałązek
  • arbacuá: suszona i wędzona dymem palonego drewna

Sposób parzenia

Początkującemu smakoszowi yerba mate, sposób przyrządzania naparu może wydawać się trudny i skomplikowany. Jest to jednak pozorne, albowiem sam proces nie wymaga specjalnych umiejętności, a jedynie odrobiny wiedzy i posiadania odpowiednich naczyń, jak: mate lub guampa. Istotną sprawą jest temperatura wody, która powinna wahać się na poziomie 70-80 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka sprawi, ze liście stracą swoje właściwości, za niska zaś nie wydobędzie smaki i aromatu. Do kubka (mate) wsypujemy 2/3 liści, następnie przesypujemy susz na jedną stronę, wkładamy bombillę i w puste miejsce wlewamy wodę. Gdy wsiąknie w liście, możemy przystąpić do spożywania.