Laptopy towarzyszą nam dziś już dosłownie wszędzie i czasy, kiedy korzystając z komputera byliśmy właściwie uziemieni, odeszły już do lamusa. Mobilność komputerów umożliwiają nowoczesne baterie, bardzo wydajne akumulatory, które są w stanie zmagazynować energię wystarczającą na co najmniej kilka godzin. Jednocześnie należą one do jednych z najszybciej zużywających się komponentów komputera. Dlatego trzeba o nie dbać i wiedzieć, co im szkodzi oraz co skraca ich "życie". Jedną z takich rzeczy jest wysoka temperatura.
Nowoczesne modele
Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że postęp techniczny sprawia, że przeciętna bateria do laptopa jest dużo odporniejsza niż jej poprzedniczki. Dzisiejsze baterie litowo-jonowe są trwałe, ale nie oznacza to, że są zupełnie niewrażliwe na zbyt wysokie temperatury. Na przykład, jeśli ładujemy akurat baterię i zaczyna się ona robić zbyt ciepła, to powodem tego może być to, że procesor lub karta graficzna pracują bardzo ciężko. Możliwe też, że w najbliższym otoczeniu zrobiło się zbyt gorąco. Kiedy bateria do laptopa robi się podejrzanie ciepła, najlepszym, co można zrobić, to po prostu wyłączenie całego urządzenia i wyjęcie jej. Chodzi o to, żeby dać komputerowi "odsapnąć", moment na schłodzenie się. Nie zawsze jest to jednak możliwe – w takim przypadku można po prostu przenieść się gdzieś, gdzie panuje niższa temperatura. Oczywiście wiele nowoczesnych laptopów ma zamknięte baterie, w tym przypadku zalecane jest wyłączanie i chłodzenie urządzenia.
Nie na kolanach
Chociaż nazwa przenośnych komputerów zawiera w sobie wskazówkę, że powinno się je trzymać na kolanach – nie jest to zalecana taktyka. Trzymanie komputera na kolanach, na kocu czy w pościeli to bardzo prosty sposób na to, by zatkać otwory wentylacyjne urządzenia. W wyniku braku możliwości "oddychania", zagrożona jest zresztą nie tylko bateria do laptopa ale i wiele innych komponentów komputera. Dlatego musimy stale upewniać się, że wszystkie otwory wentylacyjne są w stanie wykonywać swoje zadania – zarówno te, które pobierają chłodne powietrze, jak i te, które wypychają gorące powietrze na zewnątrz. Na koniec, a może przede wszystkim, należy unikać umieszczania laptopa we wszystkich miejscach, w których jest lub szybko może się zrobić gorąco. Przykłady takich miejsc obejmują: samochód w upalny letni dzień, parapet pod oknem, który wystawiony będzie później bezpośrednio na światło słoneczne lub właściwie każde miejsce w pobliżu grzejnika, kominka czy pieca. Nietypowe warunki, takie jak te, mogą spowodować bardzo duże uszkodzenie baterii w krótkim czasie, choć może się zdarzyć, że nie zdamy sobie z tego sprawy od razu.