O zostaniu weterynarzem marzy wiele osób, jednak warto mieć na uwadze, że studia na kierunku weterynaria są niezwykle wymagające. Co więcej, aby się na nie dostać, trzeba uzyskać doskonałe wyniki z egzaminu maturalnego z biologii i chemii. Osoby, które nie chcą poświęcać tak wielu lat i czasu na naukę, mogą zdecydować się na zawód technika weterynarii. Jak nim zostać i jak wygląda jego praca?

Jak zostać technikiem weterynarii?

Jak wygląda praca technika weterynarii i jak nim zostać?Zawód technika weterynarii przeznaczony jest dla osób, które chciałyby pracować ze zwierzętami. Aby zostać technikiem weterynarii, należy ukończyć szkołę policealną na tym właśnie kierunku. Można również od razu po podstawówce zdecydować się na technikum, które kształci w kierunku zawodu technika weterynarii. Aby uzyskać niezbędne uprawnienia, należy zdać egzamin państwowy, a także posiadać odpowiednią praktykę. Choć technikiem weterynarii zostać jest łatwiej, niż lekarzem weterynarii, to jednak nawet w tym przypadku należy nastawić się na intensywną naukę - ostatecznie technik też pracuje ze zwierzętami, zatem musi on wiedzieć nie tylko jak im pomóc, ale przede wszystkim, jak nie zaszkodzić.

Praca technika weterynarii

Praca w zawodzie technika weterynarii nieco odbiega od tej, jaką na co dzień wykonują lekarze. Technicy mogą znaleźć pracę na przykład w gabinetach weterynaryjnych, lecz nie mają takich samym uprawnień, jak sami lekarze. Mogą jedynie asystować podczas zabiegów, brać udział w badaniach czy podawać leki, które dostępne są bez recepty. Osoba posiadająca uprawnienia w zawodzie technika weterynarii może również poszukać pracy w zoo czy w innego rodzaju instytucji, która opiekuje się zwierzętami. W takim przypadku codzienne obowiązki skupiają się głównie na żywieniu, pielęgnacji czy dbaniu o komfortowe warunki zwierząt. Technik weterynarii może też uczestniczyć w porodach - choć nie odbiera ich samodzielnie, to wykonuje wiele czynności pomocniczych, może również przejąć opiekę nad nowo narodzonym zwierzęciem. 

Technik weterynarii - tak czy nie?

O tym, czy warto zostać technikiem weterynarii, można przeczytać na stronie internetowej https://wiecejnizkarma.pl/advices/czy-warto-zostac-technikiem-weterynarii/. Tam też znajdziemy informacje na temat orientacyjnych zarobków osób, które wybrały tę profesję. Wydaje się, że zawód technika weterynarii jest właściwym dla osób, które kochają zwierzęta, lecz z jakichś powodów nie mogą bądź nie chcą studiować weterynarii. Pamiętajmy, że technicy, tak jak i lekarze, mają możliwość podjęcia zatrudnienia w wielu miejscach.