Wielu kierowców zbyt wcześnie decyduje się na wymianę akumulatora, często kierując się jego pokaźnym wiekiem. Aby sprawdzić faktyczną sprawność akumulatora, należy dokonać pomiaru elektrolitów oraz stanu jego naładowania. Dopiero po tak rzetelnym wykonaniu pomiarów można śmiało zdecydować, czy nasze auto wymaga pewnych zmian, czy też obecny stan pozwoli na jego kompleksową użyteczność.

Model cyfrowy lub analogowy

Najlepszy sposób na sprawdzenie sprawności akumulatoraDecydując się na dokonanie pomiaru, pierwszym pytaniem będzie, który tester akumulatora wybierzemy (wyboru możemy dokonać np. na stronie: https://www.dowarsztatu.com/pol_m_Testery-akumulatora-247.html). Istnieją dwie dostępne kategorie tego sprzętu, model analogowy oraz cyfrowy. Zaleta tych pierwszych to korzystna cena oraz wytrzymałość na zmieniające się warunki atmosferyczne. Takie urządzenie jest także proste w obsłudze, choć jego dokładność pomiaru plasuje się na średnim poziomie. Cyfrowy tester akumulatora ,to niezwykle trudny wybór. Obecnie dostępne są różnorodne rozwiązania. Za modele, których pomiar jest bardzo dokładny są z automatu o wiele droższe. Oprócz dokładnych danych można się także spodziewać wbudowanej pamięci, której analiza pozwoli zweryfikować zużycie akumulatora na przestrzeni dłuższego  czasu, co za tym idzie diagnostyka auta stanie się zdecydowanie bardziej precyzyjna. Kolejna zaleta to wodoszczelność dzięki, której użytkownik zapomina o obawach związanych ze stanem licznika. Zdecydowana większość modeli cyfrowych jest wyposażona w podświetlane wyświetlacze LCD, dzięki czemu kierowca otrzyma dokładny pomiar nawet w okresie zimowym. Istnieją oczywiście testery cyfrowe w budżetowej cenie, jednakże ich dokładność, a także dodatkowe funkcje nie będą tak rozbudowane, jak wcześniej wspomniane modele premium.

Właściwa gęstość elektrolitów

Aerometr to kolejny tester akumulatora ,który służy do badania gęstości elektrolitu. Takie zastosowanie pozwala określić wiek akumulatora oraz utrzymywane napięcie. Aby mieć możliwość wykorzystania tego narzędzia, akumulator musi zostać wyposażony w serwisowe otwory do wymiany elektrolitu. Czemu aerometr jest aż tak istotnym sprzętem? Dzięki niemu stwierdzamy zmianę pH używanego kwasu, pozwala nam to w porę zareagować, wymieniając elektrolit na nowy. Taka stała diagnostyka chroni akumulator przed zasiarczeniem (proces ten negatywnie oddziałuje na płytki, w które jest wyposażony akumulator). Aerometr zdecydowanie wydłuża żywotność akumulatora, redukując zbędne wydatki kierowcy i pozwala cieszyć się z pełni sprawnego auta. W dzisiejszych czasach brak sprawnego samochodu jest dla kierowcy niemiłym doświadczeniem.