Wiosna to czas, kiedy przygotowujemy swoje ogrody do całego długiego sezonu, podczas którego zarówno my, jak i cała rodzina będzie spędzać wolny czas. Odpowiednie przygotowanie ogrodu na cieplejsze dni nie powinno jednak ograniczać się tylko do regularnego wykaszania trawy. By nasza trawa była zdrowa i zachwycała nas swoim kolorem, niezbędna jest poprawa jej przepuszczalności wodno-powietrznej. W tym celu możemy wykorzystać specjalne narzędzie ogrodnicze, jakim jest wertykulator. 

Czym jest wertykulator

W jaki sposób wertykulator może pomóc w utrzymaniu pięknego trawnika?Wertykulator to nic innego jak urządzenie, które wyposażone jest w zestaw noży lub ostrzy, których zadaniem jest wykonanie pionowych nacięć. Podczas pracy urządzenia noże wbijają się z glebę i wykonują małe dziurki, które mają za zadanie polepszyć jakość i wygląd naszego trawnika. W zależności od naszych preferencji, ale też wymiaru trawnika, o jaki musimy dbać, możemy wyposażyć się w wertykulator zarówno ręczny, jak i automatyczny. Wertykulator ręczny służy głównie do małych ogrodów, gdzie siłą własnych mięśni musimy przeprowadzić wertykulację całego trawnika. Jeżeli powierzchnia naszego ogrodu jest znacznie większa, a my chcemy przeprowadzić proces wertykulacji stosunkowo szybko i sprawnie, warto zainwestować w wertykulator elektryczny bądź spalinowy. 

Jakie zastosowanie ma wertykulator? 

Wertykulacja to proces, który należy wykonywać regularnie, jednak nie zbyt często. Niejednokrotnie wertykulator jest używany jednokrotnie podczas sezonu, w okresie wiosennym zaraz po koszeniu trawnika. W celu poprawnego wykorzystania wertykulatora zadbaj o to, by trawa nie była zbyt wilgotna, ale też nie za sucha a wysokość trawy stosunkowo niska. Bez względu na to, czy do dyspozycji mamy urządzenie ręczne, czy automatyczne, wertykulacja powinna przebiec sprawnie. warto jednak dokonać oczyszczenia powierzchni trawy z wszelkich pozostałości, które wydostały się z wewnątrz gleby w czasie wertykulacji. Tak wykonana praca powinna w szybkim tempie zaowocować pięknym, zdrowym trawnikiem z soczystą trawą. Jeżeli po całym sezonie ogrodniczym sytuacja tego wymaga, proces wertykulacji może zostać powtórzony bezpośrednio przed zimą. 

Jakie zalety płyną z używania wertykulatora? 

Wertykulator to urządzenie, które powinno stanowić podstawowe wyposażenie każdego miłośnika ogrodnictwa. Jeżeli pomimo regularnej pielęgnacji trawnika nie jesteśmy zadowoleni z jego stanu, warto zastanowić się, czy wertykulacja nie poprawi jakości gleby pod trawą. Jako alternatywa, możemy użyć również aeratora, jednak zgodnie z opinią ekspertów, do przydomowego trawnika wertykulator nada się idealnie.