Medycyna estetyczna to jedna z dziedzin, która w ostatnim czasie bardzo rozwija swoje usługi, poprzez wymyślanie oraz wprowadzanie licznych nowości, które bardzo skutecznie przyciągają coraz większą ilość klientów. Jedną z nowości, które można wykonać w klinice medycyny estetycznej jest kuracja osoczem bogatopłytkowym. Zabieg, jak przekonują lekarze specjaliści nie niesie żadnych skutków ubocznych, a można spodziewać się za to spektakularnych efektów. Czym jest osocze bogatopłytkowe oraz w jakim celu jest wykorzystywane? Wszystko na temat zabiegu medycyny estetycznej z wykorzystaniem tej substancji już w poniższym artykule.

Osocze bogatopłytkowe - specyfika substancji oraz sposób jego otrzymania

Osocze wykorzystywane podczas zabiegu jest pozyskiwane z krwi pacjenta. Skład substancji wykorzystanej podczas zabiegu musi zostać specjalnie przygotowane za pomocą specjalnej wirówki. Wirówka powoduje, że zostają wyodrębnione poszczególne składniki krwi, jak płynne osocze, leukocyty, erytrocyty oraz płytki krwi. Do oddzielenia wymienionych składników wykorzystuje się wirówkę horyzontalną, w której probówkę z otrzymanym materiałem od pacjenta, umieszcza się poziomo. Podczas uzyskiwania osocza bogatopłytkowego probówka nie może być ustawiona na zbyt szybkie, jak i na zbyt wolne wirowanie. Tylko optymalne tempo wirówki zapewni, że materiał nie zostanie uszkodzony, a skutecznie oraz bezpiecznie oddzielony.

Działanie osocza

Uzyskane oraz odwirowana krew od pacjenta to osocze bogatopłytkowe, czyli koncentrat płytek krwi umieszczony w niewielkiej objętości osocza. Głównym elementem otrzymanego osocza są jego płytki krwi. Krwinki płytkowe zawierają szereg niezbędnych dla odbudowy skóry czynników. To dzięki nim jesteśmy wstanie pobudzić procesy naprawcze tkanek. Krwinki stymulują również fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu, który zapewnia o o jędrnej oraz gładkiej skórze. Oprócz tego płytki krwi są niezbędne do tworzenia naczyń krwionośnych, jak i do ich regeneracji. W rezultacie każda poddająca się osoba na tego typu zabieg może spodziewać się wygładzenia bruzd oraz zmarszczek na twarzy. Oprócz tego pojawia się zauważalne napięcie oraz elastyczność skóry.

Kto może poddać się zabiegowi?

Osoby, które zmagają się z trądzikiem młodzieńczym, jak i wieku dojrzałego są doskonałymi kandydatami do zabiegu. Oprócz wyeliminowania problemów skórnych na twarzy, można uzyskać zdrową oraz promienną cerę. Zaleca się również osobom, które posiadają rozstępy oraz liczne blizny.