Na świecie jest mnóstwo niechcianych i porzuconych zwierząt. Wśród nich również niezwykle wiele psów. Te kochane zwierzaki, rzekomo najlepsi przyjaciele człowieka czasami niestety nie są mile widziani wśród ludzi i z różnych przyczyn trafiają do schronisk dla zwierząt. Tam często ich historia się kończy. Tylko nieliczne spośród nich mają szansę na nowy dom. Zmienia to sukcesywnie.

Adopcji zwierząt od czego zacząć?

Po pierwsze, bez względu na gatunek zwierzęcia, jaki chcemy zaadoptować, kluczową sprawą jest dokładne przemyślenie swojej decyzji. Zwierzaki bowiem odczuwają różne emocje, podobnie jak ludzie. Jeśli zatem jego przygarnięcie jest tylko chwilową słabością, krótkotrwałym impulsem, nie warto sobie zaprzątać tym głowy. Narazimy tylko czworonożnego przyjaciela na niepotrzebne rozczarowanie.

Kolejną kwestią jest szczera rozmowa z domownikami. Adopcja zwierząt nie Samotny, porzucony w parku pies do przygarnięciależy bowiem w gestii wyłącznie jednej osoby. Odpowiedzialna za ten czyn powinna być cała rodzina, która aktywnie włączy się w proces jego oswajania – także dzieci. Warto zatem już na etapie działań przygotowawczych rozdzielić przyszłe obowiązki między siebie, aby potem nie było niepotrzebnych niedomówień.

Przygotuj się odpowiednio

Do adopcji zwierząt dochodzi wtedy, gdy osoba odpowiedzialna za jego przygarnięcie do domu dokładnie sprawdzi, jakie warunki należy im uprzednio zapewnić. Dla kota wystarczy kuweta ze żwirkiem, drapak, posłanie, jedzenie i zabawki, tak królik będzie wymagał posiadania klatki. Warto zatem dowiedzieć się, jakie potrzeby będzie miał nasz nowy domownik, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia.

Adopcja kota

Adopcja kotów może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie będziemy przygotowani na początkowe problemy. Koty są zwierzętami wrażliwymi na stres, dlatego na pierwszym etapie adopcji mogą chować się, nie chcieć jeść, załatwiać się w różnych, niewskazanych miejscach czy odnosić się wrogo do domowników. W przypadku adopcji kotów bardziej towarzyskich możemy oczekiwać m.in. budzenia nad ranem, bo kot będzie chciał się bawić.

Bardzo ważnym aspektem, dla którego adopcja kotów jest sprawą złożoną, jest odpowiedni dobór kota do naszego domu. Jeśli chcemy adoptować kocię, to najlepiej wziąć od razu dwa – nie będą budzić nas w nocy i o wiele mniej zniszczą, bawiąc się przede wszystkim ze sobą. W poszukiwaniu spokojnego charakteru, kota lubiącego towarzystwa człowieka czy innego zwierzęcia lepiej jest rozglądać się wśród kotów dorosłych, o konkretnych, ustabilizowanych cechach i zachowaniu, które jesteśmy w stanie przewidzieć.