Okres od kwietnia aż do października uznawany jest za tzw okres ślubny. Największe oblężenie następuje zwykle w miesiącach letnich od czerwca do września. W tym czasie bardzo trudno zarezerwować salę, zmienić rezerwację a nawet umówić się do fryzjera. Zatem aby nie stresować się przed samym ślubem warto zadbać o wszystko wcześniej.

Kiedy pójść do florysty a kiedy do kosmetyczki?

Zakładając, że sala weselna, fotograf i orkiestra, bądź dj są zarezerwowani resztę można załatwić kilka miesięcy wcześniej. Na początek dekoracja kościoła, bukiety i butonierki. W tej sprawie warto udać się ok 4 – 6 miesięcy wcześniej do zaprzyjaźnionej kwiaciarni, bądź florystki. Osoby tam pracujące o dekoracjach kościoła i bukietach dla panien młodych wiedzą wszystko. Doskonale znają się na kwiatach i podpowiedzą jakie gatunki będą dobre w danym miesiącu do wybranego koloru przewodniego i motywu ślubu. Warto pamiętać, że dekoracja kościoła, sali i samochodu powinna być spójna ze sobą. Do wybranego koloru warto dopasować także dodatki i makijaż. Dlatego najpóźniej 4 miesiące przed ślubem a u obleganych wizażystek nawet rok wcześniej warto zarezerwować termin. Dobrze jest pamiętać o próbie, nigdy nie warto iść do nowej makijażystki już w dniu ślubu, bo nigdy nie wiemy czy dany styl pracy i rodzaje makijażu będą nam odpowiadać. Podobnie sprawa wygląda z fryzjerem. Warto zapisać się wcześniej i udać się na kilka prób fryzury aby sprawdzić jak się w niej wygląda, jak się w niej czuje i czy trzyma się na naszych włosach.

dekoracja kościołaWłasnoręczne dekoracje ślubne

Najwięcej pracy jest przy dekoracjach kościoła, sali itp. jeśli przygotowuje się je samemu. Jest to ostatnio bardzo popularne i daje parze młodej poczucie pełnej kontroli nad wszystkim, z drugiej strony prowadzi do braku czasu i stresu. Pomysł na dekoracje kościoła warto także wcześniej uzgodnić z księdzem aby nie okazało się, że ma uczulenie na bardzo popularne lilie, czy inne kwiaty, lub nie wyraża zgody na świece czy lampiony, które nie są mile widziane zwłaszcza w drewnianych kościołach. Dekoracja kościoła to wyjątkowa sprawa i powinna być elegancka, subtelna a jednocześnie w stylu wesela i dopasowana do wielkości kościoła. Trudno sobie wyobrazić ślub w katedrze lub farze z kilkoma wstążkami na ławkach. Z drugiej strony stawianie wielkich wazonów i ścieżki i lejącego się tiulu w drodze do ołtarza będzie dużą przesadą w małych kościółkach lub kapliczkach. Warto zatem wcześniej rozważyć za i przeciw oraz przede wszystkim zobaczyć wcześniej świątynię, a jeśli wybraliśmy florystę koniecznie zabrać go do niej.