Na rynku dostępne są dwa główne typy przenośnych nawilżaczy: ultradźwiękowe i parowe. W gruncie rzeczy są one podobnie wydajne w kwestii nawilżania powietrza, posiadają jednak znaczące różnice w sposobie wytwarzania wilgoci.

Nawilżanie dźwiękiem

nawilżacz ultradźwiękowyNawilżacz ultradźwiękowy

to taki, który wykorzystuje wibracje dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby wytworzyć drobną mgiełkę wody. Mgła ta następnie jest z urządzenia usuwana, a powietrze wokół robi się bardziej wilgotne. Często jest uważany za cichszy z obu typów nawilżaczy. Nawilżacze ultradźwiękowe zazwyczaj nie posiadają wbudowanego filtra, dzięki czemu są nieco tańsze, jednak wydzielają z tego powodu więcej szarego pyłu (czyli osadów mineralnych). Niektóre modele są jednak wyposażone w ceramiczne wkłady, które można odświeżać i które są w pewnym stopniu skuteczne. Innym sposobem zmniejszenia ilości pyłu jest użycie wody zdemineralizowanej, choć może to być drogie. Niektórzy preferują ten rodzaj nawilżacza, ponieważ uważa się go za bezpieczniejszy - w urządzeniu nie ma gorącej wody, a zatem nie ma ryzyka poparzenia. Podobnie jak w przypadku każdego nawilżacza, który nie gotuje wody w celu wytworzenia mgły, istnieje ryzyko, że bakterie będą w niej obecne i zostaną odprowadzone do pomieszczenia. Dezynfekcja nawilżacza ultradźwiękowego staje się więc jeszcze ważniejsza niż w przypadku nawilżaczy, które zagotowują wodę.

Nawilżanie parą

Nawilżacze te są używane od dziesięcioleci i uważane są za najbardziej powszechne urządzenia nawilżające. Najbardziej podstawowym (tradycyjnym) sposobem nawilżania pomieszczenia parą jest umieszczenie w nim garnka lub słoika z wodą i umożliwienie naturalnego odparowania wilgoci. Nawilżacz parowy działa właściwie na tej samej zasadzie, ale jest bardziej wydajny w wyprowadzaniu wilgoci do otoczenia. Nawilżacze tego typu mogą się różnić swoją konstrukcją. Jest kilka modeli bez filtra, które po prostu wydzielają mgłę wodną lub opary, ale większość ma filtry, które wymagają rutynowego czyszczenia lub wymiany. Zasadniczo koszty związane z wymianą filtrów dla nawilżaczy parowych są stałe. Najczęściej stosowanym rodzajem filtra w takich nawilżaczach są maty ewaporacyjne. Wykonane z materiałów ekologicznych i specjalnie zaprojektowane maty spisują się doskonale w zatrzymywaniu osadu mineralnego. Niektóre modele tych filtrów mogą nawet nadawać powietrzu miły zapach. Plusem tych filtrów jest zmniejszona ilość wspomnianego szarego osadu, ale jako minus można policzyć to, że filtr trzeba co jakiś czas wymieniać. Wymiany nie są jednak konieczne zbyt często – raz na kilka miesięcy w zupełności wystarczy.