Miłośnicy fotografii, zwłaszcza osoby używające profesjonalnych lustrzanek, chętnie sięgają po monitory podglądowe, które zwiększają wygodę korzystania z tego typu sprzętu. Duży monitor Lilliput lub inny markowy monitor podglądowy o przekątnej ekranu większej niż 5 cali, wyświetlający obraz w rozdzielczości HD lub wyższej, to doskonała alternatywa dla standardowego wyświetlacza zainstalowanego w przeciętnej lustrzance. Jeśli zależy Ci na poprawie jakości wykonywanych zdjęć i zwiększeniu komfortu obsługi lustrzanki, inwestycja w dodatkowy monitor podglądowy na pewno Ci się opłaci. Pojawia się tylko pytanie, jaki monitor wybrać?

monitor lilliputWielkość monitora podglądowego?

Do zastosowań amatorskich i półprofesjonalnych zupełnie wystarczającym rozwiązaniem będzie zakup monitora o przekątnej ekranu 5-7 cali. Jest to standardowy rozmiar wyświetlaczy stosowanych we współczesnych smartfonach, zapewniający dobrą jakość obrazu, łącznie z możliwością zapoznania się ze szczegółowymi elementami kadru. Do zastosowań profesjonalnych lepszym wyborem będzie zakup większego monitora podglądowego o przekątnej ekranu powyżej 10 cali. Wśród monitorów Lilliput znaleźć można wiele tego typu urządzeń. Warto jednak podkreślić, że większe rozmiary monitora mogą przeszkadzać w ręcznej obsłudze lustrzanek lub kamer. Wybierając taki monitor, trzeba od razu zastanowić się nad zakupem specjalnego statywu, który zapewni wyższy komfort wykonywania fotografii lub nagrywania materiałów wideo.

Rozdzielczość obrazu

W parze z wyborem odpowiedniej wielkości ekranu monitora Lilliput lub monitora innego producenta powinna iść jakość wyświetlanego na nim obrazu. Rozdzielczość, w jakiej wyświetlany jest obraz, nie powinna być niższa niż HD. Optimum będzie Full HD, a w zastosowaniach profesjonalnych pełne 4K – tylko dla dużych monitorów do kamer filmowych lub najlepszej jakości lustrzanek. Prócz rozdzielczości obrazu, warto również przyjrzeć się rodzajowi matrycy, w jaką wyposażono monitor podglądowy. Praktycznie każdy współczesny monitor Lilliput (jeden z najlepszych producentów monitorów podglądowych na świecie) standardowo wyposażony jest w matrycę IPS, która pozwala na niezwykle wierne odwzorowanie kolorów.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne monitory podglądowe to sprzęt kompatybilny z różnymi markami urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Wybierając oryginalny monitor Lilliput, masz pewność, że podłączysz go do każdego popularnego modelu lustrzanki, jaką znajdziesz na współczesnym rynku sprzętu fotograficznego. Poza tym tego typu sprzęt wyposażony jest również w mnóstwo dodatkowych funkcji, które zapewniają wyższy poziom kontroli nad rejestrowanym obrazem.