Rolety rzymskie stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych rolet oraz firanek w miejscach, w których chcemy uniknąć zbytniego wrażenia zagracenia. Będą świetnie sprawdzały się w każdym rodzaju wnętrza, a często wybór materiału, wzoru, ale nawet sposobu składania rolety będzie wpływał na ostateczny wygląd pomieszczenia. Jak wszystkie rozwiązania, również i rolety rzymskie mają swoje wady. Co istotne, to, co dla jednego jest zaletą, dla drugiego w wyjątkowych okolicznościach może być wadą. Porozmawiajmy więc o negatywnych stronach niektórych cech, które ogółem uważane są za zalety rolet rzymskich.

Materiał – piękny, ale…

Jak każdy materiał, również ten z rolet rzymskich wymaga regularnego czyszczenia. Zazwyczaj informację o tym, jak oczyścić roletę z kurzu i brudu podaje producent. Często może się zdarzyć się tak, że podstawowe czyszczenie to zbyt mało przy regularnych zabrudzeniach, np. dla osób mieszkających w centrum dużego miasta, przy ruchliwej ulicy. W takiej sytuacji trzeba zdejmować materiał rolety, a następnie prać go, suszyć i nakładać z powrotem na mechanizm. O ile wykonywanie tej czynności raz na jakiś czas nie wydaje się specjalnie problematyczne, o tyle przy jasnych roletach może być konieczne o wiele częściej. Jest jeszcze jedno „ale” - w przypadku wszystkich materiałowych rolet mówimy o dość sporej ilości osadzającego się kurzu. W przypadku zakładek kurz ma jeszcze więcej kryjówek, dlatego rolety rzymskie nie są polecane do domów, w których wymagany jest szczególny rygor higieny, np. w przypadku dzieci z astmą i alergią na roztocza kurzu.

rolety rzymskieBez ograniczeń, ale…

Teoretycznie rolety rzymskie nie nakładają na nas żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ich formę i wygląd. Możemy wybrać, w jaki sposób mają się zwijać i jak po zwinięciu wyglądać. Jednocześnie sprawa ta nie jest tak prosta. Na roletę rzymską trzeba mieć odpowiednią ilość miejsca. Jeśli montujemy ją nad ruchomą częścią okna, musimy pamiętać o zapasie nawet 30 cm, bo inaczej po prostu nie będziemy w stanie uchylić skrzydła okiennego. Co więcej, o ile opuszczona roleta rzymska nie zajmuje wiele miejsca i nie odstaje od ściany, o tyle podniesiona będzie już wymagała więcej przestrzeni, o czym warto pomyśleć w przypadku łuków ściennych i kilku okien obok siebie. I ostatnia sprawa – w przypadku okien bardzo szerokich czy bardzo wysokich roleta po prostu się nie sprawdzi. Chodzi tutaj nie tylko o jej wygląd, ale również fakt, że mechanizm nie jest na tyle wytrzymały, aby utrzymać dużą ilość materiału. W takim przypadku niezbędne będzie po prostu zakupienie np. dwóch rolet na jedno duże okno.