Nie ma wątpliwości, że fizjoterapia jest dziedziną naukową, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a zapotrzebowanie na różnego rodzaju zabiegi jest coraz większe. Wiele osób po wypadkach czy cierpiących na przewlekłe choroby chwali sobie efekty dobrze przeprowadzonej rehabilitacji. Jest kilka jednostek chorobowych, w wypadku których pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna. Choć w powszechnej opinii fizjoterapeuci zajmują się przede wszystkim układem nerwowo-mięśniowym i nerwowo-szkieletowym, zakres ich działań jest znacznie większy – pomagają również osobom z problemami sercowo-naczyniowymi czy oddechowymi. To najlepiej pokazuje, jak istotną rolę odgrywają w procesie rekonwalescencji, czy po prostu poprawienia jakości życia pacjenta. Stosowane zabiegi nie zawsze dają efekt w postaci wyleczenie, ale po prostu pomagają łatwiej funkcjonować mimo problemów zdrowotnych. Fizjoterapia jest coraz popularniejsza i ma to swoje uzasadnienie naukowe, które budowane jest od wielu dziesiątek lat.

Pomoc po złamaniach

Najbardziej oczywistym przypadkiem, który zajmuje się fizjoterapia, jest pomoc osobom, które przeszły złamania kości. Powrót do sprawności po takim wydarzeniu jest często bardzo długi, a mięśnie muszą znów właściwie pracować, dlatego wsparcie fizjoterapeutów jest niezwykle ważne – pozwala ono na szybsze wyleczenie i odzyskanie pełnej sprawności. W wielu wypadkach taki powrót nie byłby możliwy bez fachowej pomocy właśnie ze strony wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Efekty ich pracy są zauważalne bardzo szybko.

fizjoterapiaUraz rdzenia kręgowego

Znacznie poważniejszym problemem, który wymaga kompleksowej pomocy i wsparcia, jest uraz rdzenia kręgowego, który staje się schorzeniem coraz powszechniejszym. To niezwykle groźna dolegliwość, w której fizjoterapia jest jedynie jednym ze stosowanych elementów wsparcia w walce o normalne funkcjonowanie. Jest to jednak element, o którym nie należy zapominać, ponieważ badania jednoznacznie dowodzą, że dobrze przeprowadzone wsparcie fizjoterapeutyczne daje znaczną poprawę.

Choroby przewlekłe

Innym przykładem są choroby przewlekłe, w wypadku których pomoc fizjoterapeuty jest niezbędna, ale musi być stosowana regularnie i przez dłuższy czas. Pomoc niesiona jest na przykład pacjentom cierpiącym na stwardnienie rozsiane czy stwardnienie zanikowe boczne – są to poważne choroby, w przypadku których fachowa pomoc jest niezbędna, żeby jak najdłużej zachować sprawność. Z pomocy fizjoterapeutów korzystają również osoby cierpiące z powodu astmy – pomaga im to w normalnym funkcjonowaniu. Czytaj więcej: https://www.medicon.slask.pl/pl/uslugi/fizjoterapia.html.