Dekoracja salonu zależy przede wszystkim od tego, jakie przeznaczenie ma to pomieszczenie. Niektórzy decydują się na przyjmowanie tam gości, inni organizują wystawne przyjęcia. Meble, które zostaną postawione w salonie muszą być użyteczne, ale z drugiej strony także reprezentatywne, gdyż jest to jedne z nielicznych pomieszczeń, które odwiedzają goście w naszym domu. 

Duży stół i krzesła

Stolik czy stół do salonu?Salon może pełnić funkcję pokoju dziennego, ale również jadalni. W tym celu warto wyposażyć go w duży stół, przy którym będą mogli usiąść nie tylko domownicy, ale także ewentualni goście. Co ważne, do kompletu powinny zostać zakupione krzesła tak, aby całość tworzyła spójną kompozycję. Niestety, zwykle duży stół zajmuje większą część salonu i nie sposób pomieścić tam innych mebli, takich jak szafy, komody czy fotele. Sporo osób, które posiada w domu duże, niezagospodarowane przestrzenie, decyduje się na rozwiązanie mieszane. Salon zostaje podzielony na pół, przy czym druga połowa służy do pobytu dziennego. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość zaopatrzenia się zarówno w duży stół, jak i stoliki do salonu. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że mogą sobie na nie pozwolić jedynie osoby, które nie mają ograniczenia w postaci zbyt małego metrażu mieszkania. W przeciwnym razie zarówno część dzienna, jak i jadalna będą bardzo małe, co przełoży się na uczucie ścisku i ciasnoty.

Do popołudniowej kawy

Nie wszyscy decydują się na urządzenie salonu jako pokoju, w którym spożywa się posiłki. Służy do tego kuchnia, natomiast salon pozostaje miejsce, w którym w spokoju można obejrzeć telewizję czy napić się popołudniowej kawy. W tym celu dobrze jest wyposażyć się w stoliki do salonu, na których będzie można położyć najważniejsze rzeczy. Wiele z nich zawiera dolne półki, na których z powodzeniem można trzymać gazety czy dokumenty, z których korzystamy na co dzień. Stoliki do salonu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które kochają minimalizm i nawet w przypadku posiadania sporych przestrzeni do zagospodarowania, nie chcą zastawiać ich zbyt dużymi meblami. Rozwiązanie to ma jednak spory minus, gdyż przy stoliku kawowym w salonie nie sposób ugościć zbyt wiele osób. Najbliższa rodzina czy znajomi z pewnością znajdą tam dla siebie miejsce, jednak organizacja dużego przyjęcia przy tam małym stoliku nie jest możliwa. Co więcej, stoliki do salonu nie powinny służyć do położenia na nich przypadkowych rzeczy, gdyż nawet niewielka ich ilość powoduje, że na stoliku robi się bałagan, którego większość osób chce uniknąć w swoich domach.