Wielu rodziców bardzo się denerwuje, gdy staje przed wyborem przedszkola dla swojego malucha. Jeżeli dziecko nie uczęszczało wcześniej do żłobka lub jest najstarszym i pierwszym, którego to czeka, zdenerwowanie może być jeszcze większe. Jednak, warto podejść do sprawy spokojnie. Wszystkie przedszkola muszą spełniać normy bezpieczeństwa i jakości sprawowanej opieki. Różnego rodzaju nieprzyjemności i wypadki to raczej kwestia przypadku. Dobrze jest jednak przemyśleć swój wybór, ponieważ nie każda placówka może być dla nas odpowiednia czy spełniać stawiane przez nas wymagania.

Bliskość przedszkola

Odległość, która dzieli nasz dom od przedszkola, to jedna z kwestii, którym warto się przyjrzeć. Być może słyszeliście bardzo dobre opinie o przedszkolu, które znajduje się na drugim końcu miasta i jest ono Waszym wstępnym wyborem. Czy to na pewno będzie dobry pomysł? W dużym mieście tj. Poznań czy Warszawa, dalekie dojazdy mogą być kłopotliwe. Zawiezienie dziecka do placówki, a następnie pojechanie do biura, zajmuje dużo czasu. Strata 15 minut nie będzie aż tak dokuczliwa, ale gdy w grę chodzi godzina lub więcej, to prędzej czy później poczujecie się tym zmęczeni. Ten cenny czas lepiej będzie poświęcić na zabawę z dzieckiem i nadrobienie Waszej nieobecności. Zapewne w przypadku podjęcia decyzji związanej z długimi dojazdami, kierują Wami dobre intencje. Jednak pociecha po godzinach spędzonych bez Was, będzie potrzebować Waszej uwagi i zaangażowania.

Specjalna dieta

Dziecko cierpiące na alergię pokarmową, wymaga odpowiedniej diety. Niestosowanie się do zaleceń lekarza może powodować nie tylko widoczne od razu złe samopoczucie, ponieważ niektóre skutki złej diety pokazują się dopiero po pewnym czasie. Dzieje się tak m.in. w przypadku dość powszechnej nietolerancji glutenu, gdzie objawy mogą nie być na początku wyraźne. Dieta z glutenem przy jego nietolerancji uszkadza kosmki jelitowe, co po pewnym czasie utrudnia wchłanianie substancji odżywczych i może doprowadzić do niedożywienia przy zachowaniu właściwej dawki kalorycznej. W zachowywaniu ścisłej diety dzieci – alergików, przodują przedszkola niepubliczne. Mają one zazwyczaj podpisane umowy z cateringiem, który zapewnia odpowiednie posiłki dla dzieci ze szczególnymi potrzebami. Jeżeli problem alergii dotyczy także Waszego dziecka, upewnijcie się, czy wybrana placówka zaspokoi potrzebę właściwej diety.

przedszkole niepubliczne poznańZajęcia dodatkowe

Niepubliczne przedszkola mają też tę przewagę nad państwowymi, że najczęściej oferują dużo bogatszy program zajęć dodatkowych. Dzięki temu, dzieci poznają i doświadczają więcej nowych rzeczy, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój. Niektóre placówki prywatne oferują rozbudowany program nauki języków obcych poprzez zabawę, zajęć sportowych i innych atrakcyjnych aktywności.