Jazda na nartach to jedna z najpopularniejszych zimowych aktywności wśród młodszych i starszych osób. Chociaż wypadki na stoku nie zdarzają się często, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Jeżeli nie będziesz stosować się do pewnych zasad i zaleceń, istnieje ryzyko, że nieszczęśliwy wypadek przydarzy się właśnie Tobie i popsuje dobrze zapowiadający się wyjazd.

Pierwszy raz najlepiej pod okiem trenera

Wypoczynkowa jazda na nartach to sport, z którym radzą sobie nawet małe dzieci. Nie ulegaj jednak pozorom – do stabilnej i bezpiecznej jazdy potrzeba nieco wprawy. Zawodowy trener wszystko Ci wytłumaczy i wprowadzi Cię w tajniki jazdy na nartach. Poza tym, niektóre osoby potrzebują więcej czasu na naukę, a lekcje z nauczycielem z pewnością przyspieszą cały ten proces. Za najtrudniejsze w jeździe na nartach uważa się powszechnie hamowanie oraz pilnowanie, aby narty nie rozjeżdżały się podczas zjazdu. Doświadczona osoba pokaże Ci w jaki sposób radzić sobie z tymi trudnościami i będzie korygować Twoje ewentualne błędy.

Odpowiednie ubranie i kask

Uprawianie zimowych sportów wymaga odpowiedniego ubioru. Nie inaczej jest w przypadku jazdy na nartach. Właściwa odzież oraz kask na narty mają za zadanie zapewnić Ci komfort oraz bezpieczeństwo. W niesprzyjających warunkach panujących na stoku najlepiej zdecydować się na trójwarstwowy strój. Pierwszą warstwą powinna być chroniąca przed zimnem bielizna termoaktywna, drugą – ciepła polarowa bluza i spodnie, a trzecią – specjalne spodnie narciarskie i kurtka, które zabezpieczą Cię przed wiatrem, mrozem i wilgocią. kask na nartyChociaż osoby dorosłe nie mają obowiązku zakładania kasku na narty, warto go jednak mieć. Nie jest to przecież dodatek, który nosimy dla kaprysu. Kask na narty służy ochronie naszej głowy przed urazami. Może zdarzyć się tak, że nigdy nie poznamy na własnej skórze jego wartości ochronnej. Natomiast w przypadku, gdy przydarzy nam się niebezpieczny wypadek, kask narciarski może nawet uratować nam życie. Pamiętaj, że istnieje ryzyko, że powypadkowy kask ochronny straci swoje początkowe właściwości, dlatego lepiej zdecydować się na zakup nowego.

Nie pij przed jazdą

Grzane wino zimową porą to bardzo kusząca propozycja. Zrezygnuj jednak z niego przed jazdą na nartach. Nawet niewielka dawka alkoholu może dodać nam więcej odwagi niż w rzeczywistości byśmy sobie tego życzyli. Uprawianie sportu takiego jak jazda na nartach wymaga skupienia i zdolności do szybkiego reagowania. Z tego powodu, przyjemności takie jak grzane wino lepiej zostawić na wieczór, kiedy będziesz odpoczywać po przyjemnym i intensywnym dniu na stoku.