Kiedy spacer na świeżym powietrzu popsuje zaobserwowanie kleszcza u dziecka, nie należy wpadać w panikę. Ugryzienie nie musi od razu oznaczać boreliozy. Niemniej jednak, działanie powinno być szybkie i zdecydowane. Im prędzej usuniemy pajęczaka ze skóry, tym mniejsze powikłania mogą być z nim związane.

Profilaktyka

Wiadomym jest, że lepiej zapobiegać niż zwalczać, dlatego każdorazowe wyjście w okolice bytowania kleszczy, należy odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim pod kątem zaopatrzenia się we właściwą odzież ochronną. Mowa w tym przypadku o długich spodniach, bluzie lub swetrze z długim rękawem, do tego odpowiednie nakrycie głowy i repelenty. Po każdym przyjściu z lasu, należy dokładnie obejrzeć ciało, a w przypadku zauważenia kleszcza u dziecka, udać się do pobliskiego lekarza lub samodzielnie go usunąć przy zastosowaniu specjalnie przeznaczonych w tym celu narzędzi, dostępnych w aptece, jak lassa, haczyki, pompki czy szczypczyki. Po wyciągnięciu pajęczaka, miejsce ugryzienia należy zdezynfekować i poddać dokładnej obserwacji przez okres 30 dni. kleszcz u dziecka

Najczęstsze błędy

W powszechnej opinii wiele jest technik i sposobów na jego wyciągnięcie. Gdyby jednak okazało się, że jest kleszcz u dziecka, pod żadnym pozorem nie możemy go wykręcać, przypalać, wydrapywać, smarować tłustymi czy silnie zapachowymi substancjami. Takie działanie wcale nie prowadzi do jego usunięcia, a wręcz przeciwnie! Pajęczak zwiększy ilość wymiocin i śliny, które w konsekwencji wędrując po krwioobiegu malca, spowodują większe ryzyko zachorowania. Ugryzienie a objawy Pierwszym symptomem, który powinien zaniepokoić rodziców jest rumień wędrujący, stopniowo rozszerzający się wokół miejsca ugryzienia. Zazwyczaj dzieje się to w okresie od jednego do trzech tygodni po wydarzeniu, ale w niektórych przypadkach może wystąpić nawet po trzech miesiącach! Przyjmuje postać powiększającej się plamy z wewnętrznymi przejaśnieniami. Inne objawy, które może wywołać kleszcz u dziecka są bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, porażenie nerwu twarzowego, nerwów obwodowych, obrzęk stawów, bóle kończyn czy powiększenie węzłów chłonnych.

Kiedy doszło już do boreliozy...

W niektórych przypadkach kleszcz u dziecka może stać się przyczyną boreliozy. Wyróżnić można kilka jej typów. Pierwsza, obejmująca zapalenie stawów, która pomimo leczenia może przejść w chorobę przewlekłą, druga określana mianem neuroboreliozy, przebiegająca jako zapalenie opon mózgowych lub mózgowo-rdzeniowych. Ostatnia, rzadko ukazująca się na obrazie klinicznym postać sercowa, stwierdzana na podstawie badań EKG.