naturalne kosmetykiObecnie na półkach w drogeriach i sklepach kosmetycznych dominują i to bardzo zdecydowanie chemiczne, silnie przetworzone kosmetyki. Owszem, są one skuteczne i dla wielu nie jest to żaden problem. Kłopoty pojawiają się kiedy okazuje się, że cera jest wrażliwa albo włosy tak zniszczone, że chemia może tylko zaszkodzić.

 

Dlaczego kosmetyki naturalne?

Wtedy warto wypróbować kosmetyki naturalne. Są nie tylko o wiele zdrowsze i niejednokrotnie skuteczniejsze, ale też przede wszystkim nie podrażniają. W kosmetykach naturalnych fantastyczne jest również to, że od A do Z można je stworzyć samemu w domowej kuchni. Wystarczy kilka podstawowych komponentów i dodatki w zależności od upodobań i możliwości skóry. Będą osoby, które powiedzą, że kosmetyki naturalne są droższe. Być może jeśli faktycznie chcemy kupić gotowe kremy, czy odżywki. W przypadku kiedy sami zaczniemy je tworzyć okaże się, że wcale nie są to takie drogie kosmetyki. Mogą być droższe, ale to również wynika z pewnych niezależnych składowych. Naturalne kosmetyki, bez dodatków, bardzo często tworzone są ręcznie, w sposób tradycyjny i nie da się tego sposobu zastąpić. Ponadto cała procedura tworzenia, mieszania i ważenia kosmetyków naturalnych nawet w dużych koncernach jest często wykonywana ręcznie, bez użycia sprzętu, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko zanieczyszczeń oraz szybciej można wychwycić ewentualne nieścisłości.

 

Wady i zalety naturalnych kosmetyków

Naturalne kosmetyki to nie jest wyłącznie dobro bez wad i żadnych uchybień. Nawet w zupełnie naturalnych i bez domieszek kosmetykach można znaleźć kilka wad. Pierwszą i najpoważniejszą jest trwałość. Okres przydatności naturalnych kosmetyków jest stosunkowo niski. W porównaniu do kosmetyków drogeryjnych, których okres przydatności do użycia to nawet dwa lata, to kilka miesięcy a w niektórych przypadkach kilka tygodni może zniechęcać. Kolejną dużą wadą jest z pewnością cena. Oczywiście nie można generalizować, ale widząc na półce sklepowej dwa kremy w podobnej cenie, przy czym jeden jest o połowę mniejszy, argument naturalności jest mało przekonujący. Możesz sprawdzić tutaj https://avebio.pl/Przechodząc do zalet najważniejszą jest z pewnością hipoalergiczność. Wybierając kosmetyki naturalne, zwłaszcza te robione na zamówienie można tak skomponować składniki, że nie będzie wśród nich ani jednego, który mógłby uczulić. Dużą wartość ma też fakt, że takie kosmetyki można stworzyć samemu. Tyle ile potrzeba, z takich składników jak chcemy i o takim zapachu jak lubimy. Nie jesteśmy wtedy w żaden sposób uzależnieni.