I jednej i drugie przeznaczone są dla dzieci i dorosłych. Termometry elektroniczne i na podczerwień to obecnie najczęściej wybierane i używane rodzaje wskaźników pomiaru ciała. Praktycznie do lamusa odeszły tradycyjne termometry, zwłaszcza po roku 2007, kiedy to zabroniono produkować tych posiadających rtęć. Termometry te mogą być niebezpieczny wówczas gdy uległyby one rozbiciu. Wtedy też wylatywała by z nich rtęć, która jest niebezpieczna dla zdrowia.

termometry elektroniczneEwolucja termometrów

Termometr rtęciowy jest wynalazkiem z roku 1715. Opatentował go Gabriel Daniel Fahrenheit . Za tym patentem, jakim jest urządzenie do pomiaru stał już wcześniej włoski badacz Galilei Galileo. Tak więc historia termometrów jest już dość długa. Wraz z XXI wiekiem termometry rtęciowe zostały wyparte niemal całkowicie przez termometry elektroniczne, a ostatnio także bezdotykowe na podczerwień. Są łatwiejsze w użyciu, bezpieczniejsze, wynik dostajemy nawet po kilku sekundach. Zwłaszcza termometry na podczerwień stały się świetnym urządzeniem do mierzenia temperatury niemowlakom.

Dwa rodzaje termometrów

Termometry elektroniczne są proste w użyciu i odczycie, który ułatwia wyświetlacz LCD. W zależności od ceny i rodzaju termometry elektroniczne pokazują temperaturę ciała już po kilku sekundach. Najdalej wynik ten otrzymujemy po minucie. Z tego względu są świetną alternatywą dla termometrów rtęciowych lub rtęciowych, które stopień temperatury ciała pokazywały po kilku minutach. Termometry elektroniczne są przy tym całkowicie bezpieczne oraz uniwersalne. Nie trzeba się martwić, że pękną i wyleci z nich szkodliwa rtęć. Są przede wszystkim przyjemne i komfortowe dla dzieci, a ich użycie jest bardzo proste i szybkie. Ponadto termometry te oznaczają się bardzo wysoką dokładnością. Termometry bezdotykowe inaczej sensoryczne lub termometry na podczerwień. Charakteryzują się tym, że w ogóle nie trzeba ich przystawiać do ciała, jedynie trzymać je kilka centymetrów od niego. Podczerwień mierzy ciepłotę ciała z wysoką dokładnością, a wynik otrzymujemy już po kilku sekundach. Jest to idealne urządzenie dla rodziców niemowlaków, którym trudno byłoby zmierzyć temperaturę za pomocą termometru elektronicznego, czy cieczowego. Termometry bezdotykowe są całkowicie nieinwazyjne. Ponadto mają dodatkowe funkcje. Można nimi mierzyć temperaturę powietrza, a także jedzenia, co także sprawdza się przy opiece nad dziećmi. Za taki luksus trzeba zapłacić jednak zdecydowanie więcej, niż w przypadku termometrów elektronicznych. Ten na podczerwień kosztuje od 150 do 300 zł.