Wielu rodziców zwraca dziś coraz większą uwagę na prawidłowy rozwój swojego dziecka. Duży dostęp do wiedzy oraz różnych specjalistów sprawia, że wszelkie nieprawidłowości możemy wykryć na wczesnym etapie, dzięki czemu w dużym stopniu możemy je wyeliminować. Z drugiej strony powoduje to, że często stresujemy się, gdy widzimy, że jakaś część rozwoju naszego dziecka nie przebiega książkowo. Jeżeli odstępstwa te nie są duże, to warto zastanowić się w jaki sposób sami możemy temu zaradzić, zamiast od razu udawać się na specjalistyczną terapię.

Jak możemy stymulować rozwój dziecka?

zabawki sensoryczne

Aby dziecko odpowiednio się rozwijało, musimy zapewnić mu ku temu możliwości. Dzisiaj wiemy już nie tylko w jaki sposób stymulować rozwój dziecka, ale także co zrobić, aby wspomagać jego poszczególne składniki. Dobrym przykładem jest zastosowanie produktów takich jak zabawki sensoryczne w celu stymulowania rozwoju zmysłów dziecka. Dzięki nim możemy robić to w sposób, który dla naszej pociechy nie jest stresujący, tylko przyjemny. Ta cecha zabawek daje im znaczną przewagę nad różnymi innymi metodami, które chociaż mają dobre działanie, to mogą powodować negatywne emocje u dziecka.  

W jaki sposób wybrać odpowiednie zabawki?

Jeżeli zdecydowaliśmy, że chcemy wspierać rozwój zmysłów naszego dziecka, to pozostaje nam wybór odpowiednich przedmiotów. Zabawki sensoryczne są coraz popularniejsze, co sprawia, że możemy się spotkać z bardzo wieloma ich odmianami. Aby wybrać odpowiednią, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, jest zadanie sobie pytania, który ze zmysłów dziecka chcemy stymulować. Niektóre produkty pozwalają łączyć oddziaływanie na różne zmysły, inne są wyspecjalizowane tylko w jednym. Obie te opcje są przydatne w różnych sytuacjach. Jeżeli nasze dziecko rozwija się harmonijnie, to najlepszym pomysłem będzie stymulowanie wszystkich zmysłów. Jednak jeżeli widzimy w jakimś aspekcie deficyty, to powinniśmy zaopatrzyć się zabawki sensoryczne ukierunkowane właśnie na ten problem. Dzięki temu w trakcie zabawy dziecko samo będzie pracowało nad swoją słabszą stroną. Podsumowując, jeżeli chcemy stymulować rozwój naszego dziecka, to dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w zabawki sensoryczne (np. tu: https://ene-due.eu/pol_m_Gry-i-Zabawki_Zabawki-Edukacyjne_zabawki-sensoryczne-403.html). W zależności od tego, jakie są indywidualne potrzeby dziecka, możemy zastosować różne rodzaje tych produktów. W przypadku gdy rozwój przebiega harmonijnie, najlepiej będzie wybrać takie zabawki, które będą stymulowały każdy ze zmysłów. Jeżeli jednak widzimy, że w którymś aspekcie nasze dziecko nie rozwija się tak, jak w innych, to dobrym pomysłem będą przedmioty, które będą stymulowały właśnie ten najsłabszy punkt.