Samochody Jaguar są znane na całym świecie ze swoich stylowych wzorów, ekscytujących osiągów, luksusowych i komfortowych wnętrz, doskonałej obsługi i jazdy, inżynierii, jakości i najnowszych technologii. Żaden inny producent samochodów nie odniósł tak znaczącego sukcesu w tworzeniu zarówno najlepszych na świecie luksusowych sedanów, jak i niektórych z najbardziej ulubionych samochodów sportowych na świecie. Założycielem Jaguar Cars Ltd. był Sir William Lyons. Jego celem było stworzenie światowej klasy sportowych sedanów charakteryzujących się „gracją, przestrzenią i tempem”. Lyons powiedział kiedyś: „Samochód jest najbliższą rzeczą, jaką kiedykolwiek stworzymy, do czegoś, co jest obdarzone życiem”. Samochód i większość części Jaguar są produkowane w pobliżu Birmingham w Anglii. Jego historia sięga prawie osiemdziesięciu lat. Firma została zakupiona przez Ford Motor Company w 1989 roku. Tata Motors z Indii zakupiła Jaguar Cars Ltd. w 2008 roku i podobno ma zamiar przenieść w przyszłości fabrykę do Indii.

Sir William Lyons

Sir William Lyons (1901-1985) pochodził z Blackpool w Anglii. Jego ojciec był Irlandczykiem, który był właścicielem sklepu z instrumentami muzycznymi. W wieku 17 lat Bill Lyons został inżynierem-praktykantem w Crossley Motors, firmie produkującej samochody, autobusy i pojazdy wojskowe w Manchesterze w latach 1904–1945. W następnym roku Lyons został zatrudniony jako sprzedawca Sunbeam Motorcars (1901–1976) . części jaguarZanim skończył 21 lat, William Lyons założył firmę ze swoim najlepszym przyjacielem Williamem Walmsleyem, która miała produkować motocyklowe wózki boczne. W 1931 roku Lyons wykupił swojego partnera i rozpoczął produkcję pierwszych samochodów i autorskich części. Jaguar przez ponad trzydzieści lat był osobiście projektowany przez Billa Lyonsa, z wyjątkiem samochodów wyścigowych i typu E, które zostały zaprojektowane przez genialnego Malcolma Sayersa. William Lyons otrzymał tytuł szlachecki od królowej Elżbiety w 1956 roku za służbę brytyjskiemu przemysłowi. Mężczyzna znany jako „Pan Jaguar” zmarł w swoim domu w Warwickshire rok później.

Narodziny firmy samochodowej Jaguar

Pierwotną nazwą Jaguar Cars Ltd. było "Swallow Sidecar". Pierwszy wyprodukowany przez niego samochód został nazwany SS 1 (1932-1936), który sprzedał się w liczbie 4200 sztuk, co było wielkim sukcesem dla początkującej firmy.

Mark IV

Nowy model pojawił się w 1935 roku pod nazwą SS Jaguar Mark IV. Był produkowany do 1948 roku w wielu wersjach i różnych zestawach części. Jaguar ten sprzedał się w ogólnej liczbie ponad 20 000 sztuk. W tamtych latach firma wyprodukowała również model o nazwie SS90 (1936-1940) i dwumiejscowy samochód sportowy SS100. Ponieważ brytyjska opinia publiczna utożsamiała „SS” z nazistami po drugiej wojnie światowej, nazwa firmy została zmieniona na proste "Jaguar" w 1945 roku. Tak narodziła się legenda motoryzacji.