Osoby pragnące nauczyć się gry na pianinie często zastanawiają się nad tym, jaki sposób nauki wybrać, a tych jest wiele. Możemy podzielić je na takie, w których to ktoś wprowadza nas w tajniki gry na instrumencie oraz te, w których sami staramy się nauczyć tej sztuki. Poniżej opis kilku sposobów nauki, spośród których można wybrać ten, który będzie dla nas najlepszy biorąc pod uwagę czas, jaki możemy poświęcić na edukację oraz najlepszy dla nas sposób przyswajania wiedzy.

Samodzielna nauka gry na pianinie: Nauka gry z podręczników, nut lub poradników dostępnych na rynku

Czarno-białe pianinoPrzyszli pianiści zanim zaczną grać na instrumencie najczęściej zaopatrują się w odpowiednio do tego przygotowane materiały merytoryczne. Najczęściej są to podręczniki, zestawy nut lub poradniki łatwo dostępne na rynku. Zanim taki podręcznik zostanie zakupiony, należy określić poziom swojej wiedzy i odpowiedzieć sobie na pytanie – czego oczekuję od pomocy merytorycznych, które planuję zakupić? Być może jesteś osobą, która zna już podstawy nauki gry na pianinie i pragnie się jedynie doszkolić z gry trudniejszych melodii. Możliwe także, że jesteś osobą, która dopiero zaczyna swoją przygodę z tym instrumentem i wtedy najlepszym wyborem jest zakup książki, która wprowadzi Cię w świat gry od zupełnych podstaw. Niezależnie jednak od tego, na jakim poziomie jest Twoja wiedza muzyczna, zanim zakupisz podręcznik, sprawdź, na jaki warto się zdecydować. Przed zakupem poczytaj fora internetowe, sprawdź opinie użytkowników – to pozwoli Ci uniknąć rozczarować i wybrać pomoc merytoryczną, jakiej faktycznie potrzebujesz na etapie nauki, na którym jesteś.

Darmowe programy dostępne w Internecie

To kolejny, zupełnie darmowy sposób na przyswojenie wiedzy. Całkowicie darmowe programy do nauki gry na pianinie przez Internet są dobrą alternatywą dla podręczników, jeżeli na swoją pasję obecnie nie możesz przeznaczyć ani złotówki. Ten sposób nauki jest możliwy właściwie dla każdego, kto tylko posiada łącze internetowe. Zanim zdecydujesz się na ten sposób nauki gry na pianinie, zapoznaj się z dostępnymi programami na stronach internetowych i podobnie jak w przypadku podręczników, poszukaj opinii osób, które już z nich korzystały. Zanim zaczniesz się uczyć w ten sposób, poczytaj o specyfikacji tej nauki: w jaki sposób są ułożone lekcje, jakie poziomy nauki proponują te aplikacje, czy możesz monitorować tam swoje postępy? Samodzielna nauka wymaga wiele zaangażowania osoby uczącej się i dużo samodyscypliny. Pamiętaj też, że wybierając taki sposób edukacji nie będziesz miał żadnej osoby, która będzie kontrolowała Twoje postępy. Natomiast uczciwe podejście do kursu i odpowiednia samoorganizacja przyczynią się do osiągnięcia sukcesów, które będą tym większe – jeśli będziesz odpowiadał za nie od początku do końca sam.

Nauka gry przy wsparciu nauczyciela/mentora Szkoła muzyczna

Dla przyszłych pianistów szkoła muzyczna jest miejscem, w którym nie tylko mogą nauczyć się gry na ulubionym instrumencie, ale także poznać osoby, które mają tę samą pasję. Jeżeli marzysz o tym, aby w przyszłości występować grając na scenie w większym gronie lub założyć zespół, w którym będziecie wspólnie tworzyć utwory muzyczne – jest to świetne miejsce do nawiązania znajomości mogących owocować niegdyś współpracą przy poważnych projektach. Edukacja muzyczna w szkole zazwyczaj wiąże się z ustandaryzowanym grafikiem zajęć. Jest mniej elastyczna niż samodzielna nauka gry na pianinie, czy nauka podczas lekcji prywatnych. To dobre rozwiązanie dla osób, które dysponują budżetem, który mogą przeznaczyć na rozwijanie swojej pasji. Zajęcia w szkole najczęściej kończą się egzaminem, dzięki któremu masz możliwość uzyskania tytułu, którym możesz pochwalić się w CV lub przedstawić taki dokument przyszłemu pracodawcy.

Indywidualne lekcje

Sposób na naukę gry na pianinie dla tych, którzy dysponują sumą odpowiednią na opłacenie nauczyciela. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest to, że masz pewność, iż lekcje będą w 100% dostosowane do Twojego poziomu wiedzy oraz tego, jaki rezultat chcesz osiągnąć. Minusem jest niestety cena. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, warto rozpocząć lekcję u nauczyciela, którego ktoś poleca, aby zminimalizować ryzyko wydania pieniędzy i nieosiągnięcia wymarzonych umiejętności. Ewentualnie wykorzystać inne materiały do gry na pianinie.

Niezależnie od sposobu nauki, jaki wybierzesz pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do celu. Jeśli będziesz systematycznie przeznaczać czas na naukę i maksymalnie zaangażujesz się w realizację zadań, które sobie postanowisz – możesz spodziewać się, że pierwsze postępy zauważysz już po kilku miesiącach.