Wspólny zakup obrączek ślubny to niemałe wyzwanie przed parą młodą. Jak wybrać odpowiednie? Kiedy dokonać zakupu? Mamy kilka podpowiedzi. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście wiedza na temat tego, jakie są upodobania partnerki, coraz częściej pojawia się więc propozycja, aby zarówno obrączki, jak i pierścionki zaręczynowe były kupowane wspólnie. Niektórzy krytykują tego rodzaju rozwiązanie i uważają, że zabija ono romantyczny nastrój zaręczyn, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że pierścionki i obrączki ślubne mają być noszone w widocznym miejscu przez cały czas, a co za tym idzie, dobrze, jeśli ich wygląd nie budzi większych zastrzeżeń. Raz na jakiś czas warto zatem porzucić pewne ograniczenia i zastanowić się nad względami praktycznymi, z pewnością bowiem każdy będzie zadowolony z tego powodu.

Idealny rozmiar obrączki

Z pewnością obrączki zalicza się do tych produktów, które dzisiaj młodzi przed ślubem wybierają na początku. Powodem tego jest między innymi to, iż pomimo bardzo dużej ilości tego typu artykułów na rynku bardzo często dobranie idealnych może być kłopotem. Nie zawsze jest możliwość zmiany rozmiaru, ponieważ o ile zmniejszyć zazwyczaj można je bez problemu, o tyle często w sytuacji gdy okazują się małe, nie zawsze taka opcja jest możliwa.

Obrączki na zamówienie

obrączki

Ponadto młodzi bardzo często chcą, aby obrączki zostały wykonane na ich indywidualne zamówienie. Chodzi nie tylko o wielkość, ale także wzór, który w wielu sytuacjach sami przedstawiają jubilerom. Jednakże materiały stosowane do ich wykonywana mają pewne ograniczenia, i może się okazać, iż przedstawionego wzoru z wybranego materiału po prostu nie da się wykonać. Dlatego też wcześniejszy ich wybór i zakup na pewno jest bardzo dobrym i trafionym pomysłem. Obecnie bardzo modne jest także wykonywanie na obrączkach różnego rodzaju graweru, na przykład z datą ślubu czy imionami małżonków. A to także wymaga nieco czasu.

Wcześniejszy zakup obrączek

Obrączki muszą spełniać wymagania młodej pary, gdyż jest to ich pamiątka małżeństwa na całe życie. Warto więc zaplanować sobie w wierze przedślubnych przygotowań odpowiednią ilość czasu na ich wybranie, a nie w ostatniej chwili decydować się na zakup tych, które pozostały w sklepach. Jeszcze nie tak dawno temu, w czasach naszych rodziców, obrączki ślubne kojarzyły się niemal wyłącznie ze złotem. Obecnie sytuacja wygląda już z gruntu inaczej, popularne stały się wyroby z innych metali, w tym z tytanu, platyny, bądź stopów mieszanych. Co warto o nich wiedzieć?

Obrączka inna niż ze złota?

W przypadku obrączek wykonanych ze stopu złota z innymi pierwiastkami warto zwrócić uwagę, czy nie w nim niklu. Wynika to z faktu, iż metal ten ma działanie alergiczne i w przypadku osób na niego wrażliwych, noszenie bez przerwy na palcu obrączki może być niekorzystne. W razie wątpliwości można oczywiście udać się do przychodni alergologicznej i wykonać odpowiednie testy dla upewnienia się co do sytuacji w tym zakresie. Na szczęście istnieją też inne efektownie wyglądające mieszanki, z których wykonywane są obrączki ślubne, chociażby stop złota ze srebrem lub palladem.

Jeśli nie złoto to co?

Po wspomniane stopy najczęściej sięgają osoby, którym nie podoba się klasyczny kolor obrączek, ale również ludzie poszukujący tańszej alternatywy. Jednak mieszanki to nie jedyna możliwość, inną opcją jest wypytanie jubilera lub o obrączki ślubne uformowane z tytanu. Wariant tytanowy pod względem estetyki wyraźnie różni się od obrączek wykonanych ze złota: nie błyszczy i jest po prostu ciemniejszy. Z drugiej strony wykazuje dużo większą trwałość, jest znacznie tańszy, a na dodatek wydaje się trafnym wyborem dla osób z alergiami na różne rodzaje metalu (oprócz wspomnianego niklu również złoto może powodować reakcje uczuleniowe).