Teleskopy czy amortyzatory to właśnie inne nazwy sprężyn gazowych. Możemy w nich znaleźć gaz neutralny. Są wykorzystywane wszędzie, gdzie należy coś nacisnąć, podnieść czy przytrzymać bez używanie siły zewnętrznej. Najbardziej pospolitym zastosowaniem takiego narzędzia jest jego wykorzystanie podczas pracy z maską silnika czy pokrywą bagażnika w autach. Typy sprężyn

  • Pchające. W czasie wyciskania tłoczyska pojawia się siła tarcia, która powstaje z powodu działania elementów ruchomych.
  • Ciągnące. Ta sama siła tarcia co w przypadku sprężyn pchających jest spowodowane wyciąganiem tłoczyska.
  • Blokowane. Działają na takiej samej zasadzie jak pchające, jednak możemy w nich regulować bezstopniowo pochylenie, opuszczanie czy podnoszenie. Ich zastosowanie znajduje się podczas pracy nad meblami czy fotelami, które są przeznaczone do autobusów.
  • Podwójny skok. Są używane w przypadku nielekkich pokryw o sporym kącie rozwarcia. Jest w nich zaimplementowane wolne zamykanie, a także otwieranie konstrukcji. Możemy w nich ustawić różne wartości cylindrów, które znajdziemy dwa.
  • Teleskopowe. Są to urządzenia, w których znajdziemy kilka cylindrów wypełnionych azotem. Znajdują one swoje wykorzystanie w małych miejscach, w których kluczowa jest nieduża długość skoku.

Sposób montowania sprężyny gazowej

sprężyny gazowe

Najlepszym rozwiązaniem, jakie możemy zastosować, jeśli chodzi o montaż sprężyny gazowej, to zrobienie tego tłoczyskiem skierowanym w dół. W takim ułożeniu gazowa sprężyna jest w stanie najlepiej tłumić, gdyż amortyzacja hydrauliczna jest wykorzystywana w pełni. Bardzo ważne jest, aby nie modyfikować ani otwierać sprężyny. Ciśnienie, jakie się w niej znajduje, może sięgać nawet 300 Barów.  

Długość życia sprężyn gazowych

Żywotność sprężyny jest w zależna od sporej liczby czynników. Jest to część, która się zużywa oraz po danym czasie powinna ona zostać wymieniona. Rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest montaż. Delikatne luzy występujące w czasie pracy, pozytywnie wpłyną na jej żywotność. W przypadku niepoprawnego montażu silnika może dojść do szkód w uszczelnieniach sprężyn. Taka sytuacja kończy się szybkim rozszczelnieniem. Warto także zwrócić uwagę na temperaturę. Kiedy zadbamy o to, żeby była stała, sprężyny będą pracowały bardzo długo.

Jak przechowywać?

Położenie jest dowolne oraz w pełni zależne od nas. Nie wykorzystywanie maszyny przez długi czas, może doprowadzić do sklejania części ruchowych. Jeśli do tego dojdzie, konieczne będzie zwiększenie siły pracy podczas pierwszego włączenia maszyny.