Tenis to szlachetny i lubiany sport, uprawiany przez osoby w różnym wieku. W kontekście stroju do tej dyscypliny kluczowym wyborem jest obuwie. Będzie ono wpływało nie tylko na komfort i jakość gry, ale często także bezpieczeństwo zawodnika, pomagając w uniknięciu obtarć czy urazów związanych choćby ze skręceniami. W przypadku osób grających profesjonalnie, odpowiednio dobrane buty mogą znaleźć odzwierciedlenie nawet w osiąganych rezultatach. Na co zwrócić zatem uwagę przy wyborze? 

Dopasowanie do charakterystyki gry

Czym kierować się przy wyborze butów do tenisa?W pierwszej kolejności warto się zastanowić jakie są konkretne potrzeby. Istotną kwestią jest tutaj to, w jaki sposób się gra. Część osób uprawia tenisa rekreacyjnie, przychodząc na kort od czasu do czasu. W takim przypadku buty do tenisa muszą być wytrzymałe oraz stabilne, lecz niekoniecznie bardzo profesjonalne. Podobnie jest w kontekście osób początkujących, grających raz czy dwa razy w tygodniu. W zupełności wystarczy wtedy obuwie o średnim stopniu amortyzacji, z nieco szerszą podeszwą, gwarantującą zachowanie dobrej trakcji. Takie buty do tenisa mogą być też nieco lżejsze, dla większego komfortu, pod warunkiem, że podczas gry nie kładzie się dużego nacisku na stopę. Inaczej wygląda to natomiast w sytuacji osób zaawansowanych, uczęszczających na kort kilka razy tygodniowo, a już zwłaszcza profesjonalistów. Przy wyższym poziomie gry zwiększa się jej dynamika, intensywność i siła wkładana w rozgrywkę. Obuwie musi być zatem mocne, z szeroką podeszwą i bardzo dobrym poziomem amortyzacji. Zawodowcy zwracają przy tym uwagę również na twardość podeszwy - nie powinna być zbyt miękka, gdyż przy wykonywaniu zwrotów można wtedy tracić równowagę. 

Dobór pod względem powierzchni

Wybierając buty do tenisa kluczowe okazuje się to, na jakieś powierzchni będzie się grało. Tenisa uprawia się najczęściej na kortach ziemnych, ale czasem także twardych lub trawiastych. W przypadku kortów twardych niezwykle istotna jest trwałość butów. Cholewka i podeszwa powinny być zatem sztywne, dzięki czemu będą wytrzymałe nawet przy częstych zwrotach na takiej nawierzchni i zapewnią przy tym stabilność. Warto również zwrócić na wysoki stopień amortyzacji i sprężystości, ponieważ gra na twardym korcie szczególnie obciąża stopy i wyższe partie nóg. Jeśli chodzi o klasyczne korty ziemne, a więc z charakterystyczną mączką, to w przeciwieństwie do kortu twardego, podeszwa nie powinna posiadać elastycznych rowków, lecz bieżnik z wyróżniającym się wzorem jodełki. Takie buty do tenisa zagwarantują przyczepność, a przy okazji łatwiej je czyścić. Obuwie na tę nawierzchnię powinno być ściśle dopasowane w górnej części, by chronić kostkę oraz posiadać wzmocnioną boczną część, co sprzyja stabilizacji przy ślizgach do piłki. Specyficzne są natomiast buty na korty trawiaste. Ich podeszwa jest zdecydowanie bardziej płaska, natomiast posiadają one wiele malutkich, gumowych wypustek. W ten sposób zapewniają przyczepność nawet na mokrej trawie, nie pozostawiając też na niej śladów i nie uszkadzając nawierzchni. Takie modele mają też elastyczną cholewkę, żeby nie krępować nogi podczas biegu.