Wielu właścicieli przydomowych ogrodów decyduje się na wydzielenie w nich specjalnego miejsca przeznaczonego do przygotowywania posiłków w trakcie różnych imprez na świeżym powietrzu. W takim zakątku warto z pewnością umieścić wędzarnię, która idealnie nadaje się do pieczenia rozmaitych mięs, ryb, warzyw, a nawet serów. Można ją z powodzeniem wybudować samodzielnie albo zakupić gotową konstrukcję w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
Podstawowe elementy funkcjonalnej wędzarni
Wędzarnie ogrodowe to obiekty składające się z kilku kluczowych elementów. Najważniejszym z nich jest palenisko, czyli przestrzeń, w której spalane jest drewno wydzielające aromatyczny dym. Najczęściej jest ono zintegrowane z całą konstrukcją, ale może być również połączone z nią specjalną rurą wykonaną z metalu albo kamienia (o średnicy co najmniej 15 cm). Drugim istotnym składnikiem jest komora wędzarnicza o wysokości od 60 do 120 cm, wyposażona w różne chwytaki, haki lub półki. To właśnie w niej umieszcza się żywność przeznaczoną do wędzenia. Pozostałe elementy to: kanał dymowy zbudowany z materiału odpornego na wysoką temperaturę, komin służący do skutecznego odprowadzania dymu (im bardziej oddalony od paleniska, tym lepiej), szyber umożliwiający precyzyjne regulowanie ilości dymu, a także termometr (nie jest wyposażeniem obowiązkowym, ale bardzo często się przydaje). W kolejnym akapicie zostaną opisane najbardziej popularne wędzarnie ogrodowe.
Zalety poszczególnych konstrukcji
Obecnie na rynku jest dostępnych kilka głównych rodzajów wędzarni. Niezwykle chętnie kupowane są zwłaszcza modele elektryczne, wyróżniające się bardzo wysokim komfortem użytkowania. Przeważnie posiadają one grzałkę oraz termostat, dzięki czemu możliwe jest utrzymywanie temperatury pieczenia na ustalonym poziomie. Dużym powodzeniem cieszą się również nowoczesne wędzarnie ogrodowe wykonane ze stali nierdzewnej albo ocynkowanej, które swoim kształtem przypominają niewielką szafę. Działają one w sposób tradycyjny, czyli są ogrzewane drewnem. Na uwagę zasługują ponadto wersje drewniane, prezentujące się bardzo stylowo, a jednocześnie zapewniające potrawom doskonały i niepowtarzalny smak. Jeśli natomiast zależy nam na posiadaniu obiektu ponadprzeciętnie stabilnego i wzbogacającego ogród pod względem dekoracyjnym, zdecydujmy się na budowę wędzarni murowanej - z kamienia, białej lub czerwonej cegły, ewentualnie betonu. Pamiętajmy jednak o tym, że konstrukcja taka jest dosyć ciężka, dlatego powinna zostać postawiona na twardej nawierzchni, najlepiej z fundamentem.