Posiadanie kręconych włosów wiąże się nie tylko z dużą ilością otrzymywanych komplementów, ale i koniecznością stosowania bardziej wymagającej pielęgnacji. Zarówno fale, jak i loki mają tendencję do plątania oraz puszenia. Nie należy rozczesywać ich na sucho ani szarpać podczas upinania fryzury. Warto korzystać z dobrej jakości kosmetyków. Pomagają one w nawilżeniu i odżywieniu włosów, dzięki czemu fryzura nabiera pięknego wyglądu, a także zdrowego blasku.

Szampon do włosów

Kosmetyki do włosówMycie loków powinno być przede wszystkim delikatne. Dobrze sprawdzają się produkty przeznaczone stricte do pielęgnacji włosów kręconych. Warto wypróbować również szampony dla dzieci. Nie posiadają one w swoim składzie agresywnych substancji, drażniących skórę głowy. W przypadku suchych fal i loków, można pokusić się o wypróbowanie metody OMO. Zamiast stosowania standardowego zestawu pielęgnacyjnego (szampon+odżywka), wstępne mycie wykonywane jest za pomocą odżywki. Wszelkie problemy, związane z łupieżem, łojotokiem albo innymi schorzeniami, należy leczyć przy użyciu specjalistycznych produktów aptecznych.

Maski i odżywki do włosów

Kluczem do pięknych i lśniących loków są kosmetyki mocno nawilżające. Powinny zawierać takie składniki, jak masła, olejki i ekstrakty roślinne. Najlepszym sposobem na maksymalne wygładzenie włosów kręconych jest czesanie ich wtedy, gdy znajduje się na nich odżywka. Przy tendencji do przetłuszczania się skóry głowy i nadmiernego wydzielania sebum, nie należy nakładać produktów nawilżających powyżej linii uszu. Oprócz standardowych kosmetyków, zmywanych po kilku - kilkunastu minutach, można także wykorzystywać te bez spłukiwania (na przykład w sprayu).

Dobrej jakości serum

W związku z tym, że loki mają tendencję do nadmiernego przesuszania, ich końcówki często ulegają kruszeniu. Aby zabezpieczyć włosy przed łamaniem, wyginaniem oraz szarpaniem, warto nałożyć kilka kropli jedwabiu albo serum. Nawet niewielka ilość kosmetyku stworzy ochronną otoczkę, niwelującą przykre skutki mechanicznych uszkodzeń. Serum dobrze sprawdza się podczas wykonywania wszelkich upięć, bądź stylizacji fryzury za pomocą wysokiej temperatury.

Produkty do olejowania

Kręcone włosy czerpią duże korzyści z zabiegu, określanego jako olejowanie. Polega on na nałożeniu oleju przed myciem, na minimum kilkadziesiąt minut. W przypadku loków dobrze sprawdza się olej lniany, oliwa z oliwek oraz olej kokosowy. Każdy z nich może być użytkowany również w kuchni, dzięki czemu znajduje się w wielu domach.